Józef Elsner – Trois quatuors du meilleur goût polonois op. 1

Dla każdego muzyka i melomana odkrycie nowego dzieła to ogromna radość i satysfakcja. Jeżeli dodatkowo pochodzi z odległej przeszłości i wiadomo, że z jakichś względów nie było dostępne współczesnym słuchaczom, emocje związane z jego przywróceniem rosną. Historia muzyki zna mnóstwo podobnych przypadków i za każdym razem, gdy taka sytuacja ma miejsce, świat miłośników muzyki jest poruszony. Nie inaczej dzieje się w przypadku Kwartetów smyczkowych op. 1 Józefa Elsnera. Cykl trzech utworów do niedawna nie funkcjonował w przestrzeniach koncertowych w ogóle. Jedyny znany i zachowany egzemplarz nut uległ rozproszeniu, wykonanie kwartetów było więc niemożliwe. Stan wiedzy na temat skatalogowanych dzieł Elsnera opierał się na badaniach z lat 60. XX wieku. Dopiero w latach 2012 i 2013 odbyły się nowe kwerendy, na podstawie których powstał katalog dzieł instrumentalnych kompozytora. Szczególnie istotne wydają się badania dr Julii Gołębiowskiej, która w roku 2013 skompletowała wiedeńskie źródło nutowe Kwartetów smyczkowych op. 1, będące podstawą niniejszego nagrania. Nieskatalogowane materiały znajdują się w Gesellschaft der Musikfreunde w Wiedniu, które to ma swą siedzibę w tym samym budynku co słynne Musikverein.

Józef Elsner – Trois quatuors du meilleur goût polonois op. 1

Opis płyty

Tak oto 220 lat po ich publikacji znów możemy cieszyć się muzyką wyjątkową, zaskakującą i przynoszącą wiele satysfakcji. Należy bowiem wspomnieć, iż trzy kwartety „du meilleur gout polonois” (w najlepszym guście polskim) wyszły spod pióra kompozytora w historii muzyki polskiej niezwykłego. Ogrom wysiłku podejmowanego dla rozwoju muzyki polskiej, założenie pierwszego konserwatorium muzycznego w Warszawie, organizacja niezliczonej liczby koncertów, działalność publicystyczna – wszystko to zadecydowało o wyjątkowości życiowego dorobku kompozytora.

Umiłowanie polskiej kultury, zwłaszcza folkloru i tradycji muzycznej, w znacznym stopniu wpłynęło na całą jego twórczość kompozytorską, jak też na fakt, że jest stawiany w ścisłej czołówce twórców narodowych. Kwartety smyczkowe op. 1 – nagrane na niniejszym krążku po raz pierwszy w historii – stanowią swoistą kwintesencję polskiego stylu.

Mikołaj Zgółka, fragment tekstu zamieszczonego w booklecie dołączonym do płyty




Wykonawcy

Mikołaj Zgółka – I skrzypce
Zbigniew Pilch – II skrzypce
Dominik Dębski – altówka
Jarosław Thiel – wiolonczela

ZAMÓW PŁYTĘ: vioratoria@mikolajzgolka.pl 



Program

Józef Elsner (1769–1854) Trois quatuors du meilleur goût polonois op. 1

Światowa premiera nagrania


Kwartet smyczkowy F-dur op. 1 nr 1  [21'40]
1. Allegro                                            7'57
2. Andantino                                     5'36
3. Polonoise                                       3'45
4. Finale Allegro                                4'20

Kwartet smyczkowy a-moll op. 1 nr 2  [22'08]
5. Allegro                                            9'05
6. Larghetto                                        7'46
7. Finale Allegro                                 5'15

Kwartet smyczkowy D-dur op. 1 nr 3 [19'34]
8.  Allegro                                            7'53
9.  Menuetto                                        3'02
10. Andante poco Adagio                 4'43
11.  Rondo                                             3'55

Czas całkowity                                       63'39

Nagrano w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, w dniach 25–27 sierpnia 2020 roku.

Reżyseria nagrania i montaż: Aleksandra Nagórko, Agnieszka Szczepańczyk
Mastering: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
NFM 69, ACD 279


Partner Fundacja PZU





Premiera płyty 26 lutego 2021
Patronat medialny Polskie Radio Program II

Kalendarz


Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/bernoiseze/ftp/mikolajzgolka/cache/templates_c/73ceacbcae11b9a1192de55e225c048608178218_0.file.footer.smarty.php on line 78