Mikołaj Zgółka - życiorys artystyczny.


Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w klasie prof. Wojciecha Malińskiego.
Studiował w Hochschule fuer Musik und Theater w Bern/Biel (Szwajcaria) u prof. Christine Ragaz oraz prywatnie skrzypce barokowe u Ulrike Fromm-Pfeiffer w Stuttgarcie.

W roku 2006 z wyróżnieniem ukończył dwuletnie podyplomowe mistrzowskie studia w klasie skrzypiec barokowych Zbigniewa Pilcha, na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Brał udział w kursach mistrzowskich m.in. u Krzysztofa Węgrzyna, Wandy Wiłkomirskiej, Jadwigi Kaliszewskiej, Igora Ozima, Ute-Uwe Klein`a, Ivana Strauss'a oraz Rachel Podger, Johna Holloway`a i Stanley`a Ritchie`ego (skrzypce barokowe).

Uczestniczył w wielu konkursach skrzypcowych i kameralnych zdobywając rozliczne nagrody i wyróżnienia. Jest prymariuszem kwartetu smyczkowego Musicarius. Koncertuje w kraju i zagranicą jako solista i kameralista. Współpracował jako koncertmistrz, lub kameralista z zespołami takimi jak Accademia dell` Arcadia, Collegium Musicum Stuttgart, L`Estro Armonici di Bienne, Musica Florea, Wrocławska Orkiestra Barokowa, Collegium Marianum, Harmonologia. Wykłada na Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Gra na skrzypcach barokowych autorstwa Aegidiusa Kloz`a z 1793 roku oraz gra na skrzypcach kopii GioPaulo Magginiego 1628 autorstwa Krzysztofa Krupy 2011.